Webdesign, reklama, atd...
...aneb samo se to neudělá...
Koncem května jsem absolvoval silniční cyklistický závod Okola Irska. Trasa v celkové délce 1200km byla rozdělena do osmi etap.
Ačkoli jsem jel do Irska závodit a neměl jsem s klukama příliš monoho času na poznávací výlety, zanechal ve mě tento ostrov docela dost dojmů.
Ještě než začnu o Irsku zmíním jen několik úpsěchů nášeho týmu (AC Sparta Praha Cycling):
Petr Pučelík v první etapě 3. místo
Já Tom Hrubý ve čtvrté etapě 3.místo, 7. a 8. etapa = dvakrát 7. místo
Ondřej Pávek v šesté etapě 8. místo, 7.etapa = 3.místo
Pepa Soukup v poslední osmé etapě obsadil 4.místo
Takřka pro všechny to znamená velký úspěch, neboť ve 160ti členém poli startovaly pětičlené týmy z celého světa.
Před závodem by nás ani nenapadlo, že se tolikrát (3x) postavíme na stupně vítězů. Stránky závodu naleznete zde:
http://www.fbdinsuranceras.com/
K věci,..
Irské podnebí na sebe upozorní již při příletu, když se začnete letadlem blížit k letišti v Dublinu. Nemalé turbulence a větrné poryvy si s letadlem doslova hrály.
Jelikož toto nebyl můj první let, mohu vyhodnotit přistání letadla irské společnosti Aer Lingus, jako velmi tvrdé a nejhorší co jsem kdy zažil. V letadle zavládlo
naprosté ticho po dosednutí stroje, který ještě nějakou chvíli bojoval na runwayi s deštěm a vichřicí. Z letadla jsem šel mezi posledními a zaslechl jsem rozhovor letušky s pilotem.
Pilotova slova mi jen potvrdila, že chybělo málo a průser byl na světě. Pokud se tedy poprvé chystáte letět do Irska modlete se za lepší počasí:-)
Hned první den (v Sobotu) jsme v centru města narazili na několik nažraných borců, kteří na nás ožrale pokřikovali "Go home!". Došlo nám, že
tamní asi nejsou moc nadšení z cizinců, kterých je v Irsku požehnaně díky pracovním možnostem.
Snad na každém rohu jsme potkávali nějakého Čecha, Slováka nebo Poláka. A jak jsme se pozdeji přesvědčili pracující cizinci jsou opravdu rozseti po celém Irsku.
První špatný dojem se nám, ale naštěstí postupně vytrácel díky našemu řidiči Tonymu. Rodilý Ir, který zrovna slavil 68 narozeniny, nám byl velmi příjemným společníkem celých 10 dní. Postupně se z něj stal veliký a vděčný fanoušek českého týmu Sparty;-)
Naše trasa startovala z města Naas do Templemoore. Dále Loughrea - Sligo - Dungloe - Buncrana - Derry - Newcastle a Skerries.
Po každé etapě se náš tým Sparta Praha Cycling stěhoval do nového hotelu, vždy nedaleko cílového města.
Na každém hotelu jsem v pokoji uvítal připravenou rychlovarnou konvici s hrníčky a instantí kávou nebo čajem. Na většině pokojů mají také žehlící prkno s žehličkou :-).
To už mě a kluky tolik nezajímalo, jako možnost nechat si vždy po etapě vyprat dresy. Všude po evropě to nebyl problém. Někde to šlo zadarmo, někde za hubičku.
V Irsku po nás však chtěli 30 Euro za 1 pračku a na severu kde se platí librami pak 22 liber za vyprání... HA, HAHA. Takže všechno pěkně ručně.
Navíc tlak vody v tamních hotelových sprchách byl až na vyjímky tragický (i když to byly čtyřhvězdičkové hotely).
Co si rozhodně bude pamatovat každý kdo navštíví "Ireland", jsou místní snídaně.
Každý den to samé, ať jste sportovec nebo bankéř nedostanete příliš na výběr. Typical Irish breakfast to je smažená slanina s volskými oky, párečky nebo míchaná vejce
a k tomu opečené tousty. Vetšinou naštěstí nechybí Cornflaky nebo balené džemíky, pro možnost změny:-)
Mezi hlavními jídly většinou naleznete krémové polévky, dále si mužete dát jehněčí, krocana, hovězí nebo bílou rybu.
Přílohy hlavně brambory, bramborovou kaši, nebo bramborové hranolky. Někdy jsme měli i rýži:-)
Všude se domluvíte Anglicky. Úředním jazykem je prý Irština. Tou, ale hovoří pouhých 5% na západě Irska. Všiml jsem si, že i nektěré nápisy a cedule byly napsány jakousi hatmatilkou.
Možná, že to byla právě ona Irština.
Jak se naše závody začaly ubírat na sever, začala se zvyšovat i oblačnost. Tamní podnebí bych viděl asi takto: půl hodiny déšt, půl hodiny sucho a vítr, nekdy i slunce a zase déšť nebo velmi silné mrholení.
I přes toto zdánlivě drsné podnebí, je ostrov velmi ovlivněn Golfským proudem. Na jihu panuje prý dokonce téměř subtropické podnebí.
V Irsku není příliš mnoho lesů. Ty byly kdysi vykáceny pro pastviny a pole. I díky tomuto tam panuje neustálý vítr.
Takže pro cyklistiku opravdu nanic! Ovšem pokud vám fouká do zad je o pohoda :-D
Co se týče cen jídla v obchodech a restauracích, pro Evropana (Čecha) jsou takřka nepřijatelné. Například kroisanty balené po šesti stojí 4,50 euro.
Houska 0,55 E, dvoulitrová láhev vody PET 1,8 E a nejlevnější pivo 4,50 Eur. V hospodách a barech počítejte raději s cenou 5 euro za půllitr piva.
Po skončení celého etapového závodu jsme se o tom s klukama museli také přesvědčit. Navšítivili jsme v centru města Dublin některé bary.
Pozor: bodyguardi vás tam pustí pouze pokud je Vám 20let.
V hospodách točí piva Guiness, Karslberg, Heineken,... Dalším typickým znakem Irska je Whiska. V lepších barech mají na výběr z více než 200 druhů.
Další zajímavostí jsou supermarkety, těch tam není tolik jako u nás. Většinou je obchod spojen s čerpací stanicí, který zavírá po 24 hodině.
A pokud by jste si chtěli koupit kdekoli škopek (lahev) piva po 22 hodině máte smůlu. Už Vám jej neprodají. To už ale platí i v Německu a v některých dalších státech, takže nic neobvyklého.
Na závěr ještě pár detailů:
-nezapomeňte, že se jezdí vlevo, jako v Anglii.
-kupte si redukci do zásuvky, mají je hrozné. Nedáte tam ani dvojkolík (pokud nechcete kupovat redukci poradím vám fígl: Strčte do vrchní zdířky kus něčeho co se tam vejde a spodní dva otvory se vám odkryjí. Pak už to není problém.)
-platí se Eurem. Sever ostrova už není Irsko, ale Anglie, tam se platí librami.
-město na severu se jmenuje LondonDerry. Irové, ale říkají raději Derry.
-za dálnice se platí mýtné
-do města vždy sebou občanku nebo pass, jinak Vás nepustí do barů, diskoték...
-Irové jsou velmi hákliví na dodržování silničních předpisů
-rádí hrají golf a to jejich rugby (nepoužívají chrániče). Takže se radši nepouštějte do rvaček.
Pokud máte někdo další tipy napište je sem. Díky.
29.5.2007
promo-irsko
Taková moje menší promo koláž ze závodu FBD Insurance Rás.
turbulence2
Turbulence letadla nad Dublinem byly velké a neutuchající.
ja-screenshot-2
Screenshot ze špurtu 4.etapy. Sejmuto z cyclingnews.com.
ja-3_misto
Já na pódiu. Po dojezdu 4. etapy. 140km ze Sligo do Dungloe.
Po tom co mi kluci ze Sparty udělaly pozici do špurtu, jsem vybojoval 3.místo.
Zatím asi můj největší výsledek v životě. Ta slečna so mi dala květiny je nějaká misska asi.
stupne
Stupně vítězů po 4.etapě.
Zleva: Celkově nejlepší vrchař, nejlepší nejmladší jezdec, nej sprinter, vedoucí závodník a první tři v etapě.
ja-finish-6_etapa
Drsný dojezd do kopce v 6.etapě. Všimněte si náskoku, jaký jsem měl před ostatními. Děkuji Pučeldovi, že mi pomohl to rozjet (těsně před cílem však nevytočil zatáčku a spadl do zábran).
Škoda jen, že před hlavním pelotonem bylo už 14 lidí. Ti přijeli asi 30 sekund před námi. Takže nakonec 15.místo velmi chabě zaplacené.
Tom , Se někdo probudil 11.6.2015
Rychlíci kluci.
Jsem rád, že mi sem přispíváte po deseti letech od návštěvy. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že jste ještě nevěděli ani kde Irsko je
Každopádně je pěkný. Ale po cestě kolem světa bych líp obodoval jiný země. Samo, že si tu zůstanu. Kdo by se chtěl potkat z blbama, který jsou věčně nespokojený a zdrhaj ven )
Tomas , Jaroši 11.6.2015
ty jsi tu byl 11 dní a stihl jsi projet Irsko? A posuzovat? Hele, kokůtku sparťanskej ( chápu, že sparťan je synonymun pro idiot ) už sem nikdy nejezdi, i kdyby tě zvali. Zůstaň v českoňsku a neotravuj v Irsku. Vůbec sem už nikdo z tý český řiti nelezte.
michael 3.5.2008
JSEM TAM 3 roky a nevite vubec nic nejakych par tydnu vas nemuze o necem presvedcit nejen irsko je a bude vzdy pro cechy neco jineho,CESKO JE HNUS A CHCE SE ME BLEJT A NIKDYYYYYYYYYYYYYYYYY SE TAM NEVRATIM
Tom , Jeden den 6.10.2007
Máš pravdu, jsi borec.
Byl jsem tam sice jen 11 dní, ale za tu dobu jsem stihnul projet celý Irsko. Což je víc než většina lidí stihne za rok
Díky tomu miluju kolo a cyklistiku...
Jaros , bylstu jeden den a hotovo 6.10.2007
ty sy kokot